Lastryko to materiał budowlany składający się z kamyczków kamiennych (najczęściej marmurowych ) połączonych z cementem . Ze względu na dużą wytrzymałość i niski koszt był najczęściej stosowanym materiałem wykończeniowym do podłóg wewnętrznych .

Posadzki lastryko zaczęto stosować w Wenecji w połowie XV wieku, jako sposób na wykorzystanie pozostałości z budowy podłóg marmurowych. [ 2 ] Słowo terrazzo pochodzi od włoskiego słowa terrazza — z kolei wywodzącego się od łacińskiego terracĕus („ziemia”) — ponieważ początkowo ziemia ta służyła do brukowania tarasów otaczających domy robotników budowlanych. [ 3 ] zobacz lastryko

W swoim pierwotnym składzie posadzka z lastryko składała się po prostu z glinianej podstawy, na którą wylano marmurowy gruz i kamyki. Następnie te kamyki zostały wypolerowane, aby uzyskać bardziej komfortową nawierzchnię. Wreszcie robotnicy odkryli, że po wylaniu koziego mleka, nawet po wyschnięciu, podłoga nabrała wyglądu podobnego do marmuru [ 3 ] , więc zaczęli używać go jako uszczelniacza.

Obecnie marmur nadal jest kruszywem referencyjnym do wyrobu lastryko, samodzielnie lub w połączeniu z innymi rodzajami kamienia. Jako spoiwo stosowany jest cement (zazwyczaj biały cement ), czasem barwiony pigmentami . W ostatnich latach coraz częściej do końcowego uszczelniania stosuje się żywice epoksydowe , aw mniejszym stopniu inne związki chemiczne, takie jak żywice lateksowe , poliestrowe czy akrylowe.

Ze względu na swój skład właściwości lastryko są bardzo podobne do właściwości betonu , z wyjątkiem lastryko epoksydowego , które wykazuje poprawę wyglądu, łatwości czyszczenia, nieprzepuszczalności i właściwości mechanicznych.

Techniki instalacji

Ciągły.

Wykonywany jest na miejscu „in situ”. Po wyrównaniu podłoża podkładem cementowym nakłada się warstwę zaprawy . Na tej warstwie znajdują się szczeliny rozdzielające, które można wykorzystać do tworzenia różnych wzorów estetycznych lub po prostu jako szczeliny dylatacyjne . Następnie wylewa się kamyki, które następnie poleruje się kielnią . [ 4 ] Technika ta była bardzo popularna w latach 70., ale ze względu na wysokie koszty pracy wyszła z użycia.

na płytce

Prefabrykaty układane są na zaprawie cementowej. Ten system jest tańszy i szybszy, ale ma gorszej jakości wykończenie, ponieważ spoiny między płytkami nie są idealnie równe.

Polerowane „na miejscu”

Jest to technika hybrydowa dwóch pozostałych, szeroko stosowana dzisiaj. Lastryko układa się w kafelkach, ale następnie poleruje, aby pozostawić ostatecznie równą powierzchnię.

Aby wyeliminować porowatość i nadać wykończeniu więcej blasku, lastriko można również poddać obróbce systemem zwanym krystalizowanym , składającym się z szeregu procesów chemicznych i mechanicznych, które modyfikują jego powierzchnię twardszymi kryształami wapnia.