W Lublinie powstały dwa proekologiczne przystanki autobusowe. Pierwsza wiata stanęła przy ul. Grygowej, tuż obok zajezdni MPK Lublin i wykorzystuje odnawialne źródła energii. Przystanek jest wyposażony w panele fotowoltaiczne i turbinę wiatrową, które zasilają zainstalowane na nim urządzenia.

Dodatkowo, wiata została wyposażona w dwie baterie zapewniające rezerwę energii na 2-3 dni – mówi rzecznik prasowy MPK Lublin, Weronika Opasiak. – Przystanek ten jest wykonany po części z materiałów ekologicznych i „wandaloodpornych”. Poza tym wiata ta wyposażona została w tzw. przycisk bezpieczeństwa oraz kamery z czujnikiem ruchu. Oznacza to, że za pomocą specjalnego alarmowego przycisku będzie można poinformować odpowiednie służby np. o ewentualnej niebezpiecznej sytuacji. Przystanek jest oczywiście wyposażony w informację pasażerską w wersji online, ma wi-fi oraz ładowarki indukcyjne do ładowania smartfonów – dodaje Weronika Opasiak.

Wiata posiada także tzw. oświetlenie zmierzchowe oraz donice z zielenią, które będą nawadniane przez deszczówkę.

Drugi proekologiczny przystanek powstał przy Nałęczowskiej, obok siedziby Zarządu Transportu Miejskiego. To tak zwany zielony przystanek, na którego dachu posadzono rozchodniki, czyli gatunek mający zdolność do absorbowania dwutlenku węgla. Są to rośliny odporne na trudne warunki atmosferyczne.

TopGroup

dział: Top Architektura – architektura miejska

Niemysłowice 154 48-200 Prudnik
(magazyn Wrocław)tel. +48 77 546 21 08fax +48 77 546 21 01mobile +48 600 523 533

email: biuro@toparchitektura.pl

Wiata przystankowa

Wiata rowerowa

Wiata palarnia